Avrupa Kupası 2016′ da Nerede Oynandı?

Haziran 10 Cuma günü başlayacak olan 2016 Avrupa Kupası futbol şampiyonası için ev sahibi takım seçmeleri sonuçlandı. Ülkemiz ile birlikte 3 ayrı ülke organizasyon sahibi olmak için UEFA oylamasına katıldı. Oylamada toplam 23 oy alarak ilk turda elenen İtalya’Dan sonra Türkiye’de eksi bir oy ile 2016 Avrupa Kupası Ev sahibi ülke ünvanını Fransa’ya bıraktı.

Türkiye’nin 2008’den sonra ilk kez katılacağı Avrupa Kupası futbol şampiyonası bu yıl Fransa’da düzenlencek. İlk kez 24 ülke arasında yapılacak olan turnuva açıklanan takvime göre 10 Haziran’da başlayıp 10 Temmuz’da bitecek. Takımlar dörderli gruplar halinde ilk eleme turu için ayrıldı. Türkiye bu turda D grubunda Hırvatistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti ile yarışacak.

İlk Eleme Turu Türkiye Rakipleri

Türkiye bu yılda ev sahibi ülke olma imkanını 1 oy ile başka bir ülkeye kaptırdı. Organizasyon güçlü rakip Fransa tarafından yönetilicek. Bu Fransa için ilk deneyim değil. Ülke daha önce 2 kez turnuva için kapılarını diğer ülkelere açmıştı.

Türkiye Fransa’da yapılacak olan ilk eleme turu için eşleştiği 3 takım ile 12 Haziran – 21 Haziran tarihleri arasında soluksuz bir rekabete imza atacak. Büyük şampiyonluk kupası için A Milli Takımı’mızın oynayacağı ilk maç saatler 16:00’ı gösterdiğinde Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Parc des Princesi statında Hırvatistan ile oynanacak.

Ülkemizi ilk ekleme maçında sonra İspanya ve Çek Cumhuriyeti karşılaşmaları bekliyor olacak. 17 ve 21 Haziran tarihlerinde karşı karşıya geleceği diğer iki takımdan sonra Türkiye 2016 Avrupa Kupası son 16 turuna geçebilecek.

Çeyrek Final / Yarı Final

Haziran ve Temmuz aylarında 24 ülke arasında yapılacak olan 2016 Avrupa Kupası nerede yapılacak açıklandı ve rakipler ilk eleme turunu atlatıp finale doğru ilerlemeyi bekliyor. 10-22 Haziran’da yapılacak grup maçlarından sonra 30 Haziran – 3 Temmuz çeyrek final maçları ile rakipler karşı karşıya gelecek.

Yarı final için üst seviyeye atlayan atkımlar ise 6-7 Temmuz’da yarışacak. Final 10 Temmuz’da yapılacak karşılaşma ile sonuçlanacak.